Talibanii le cer membrilor grupării să folosească telefoane mobile vechi, de dinaintea erei smartphone-urilor, FOTO: Sanaullah Seiam / AFP / Profimedia
Hibatullah Akhundzada, liderul suprem al regimului taliban din Afganistan, a emis un nou ordin care interzice utilizarea smartphone-urilor de către membrii grupării și angajații guvernamentali, relatează Afghanistan International.
Un document obținut de publicație descrie persoanele care încalcă prevederile drept infractori și avertizează că aceștia ar putea fi supuși unor proceduri în fața instanțelor militare.
Ordinul a fost transmis de Ministerul Justiției al talibanilor către șefii tribunalelor militare care funcționează sub divizia militară a Curții Supreme a talibanilor din opt zone ale țării. Comandanții de poliție și șefii serviciilor de informații din acele zone au fost, de asemenea, informați cu privire la directivă.
Potrivit documentului, oficialii din instanțele militare au primit instrucțiuni să se asigure că ordinul este aplicat integral și să ofere garanții conducerii talibane cu privire la implementarea acestuia. De asemenea, a fost creată o listă specială de monitorizare, care consemnează numele, funcția, locul de serviciu, rețeaua de telefonie mobilă și numărul de telefon ale fiecărei persoane supuse monitorizării.








