O țară a interzis utilizarea smartphone-urilor de către funcționarii guvernamentali, inclusiv de către membrii structurilor de securitate. Cei care nu respectă regulă pot fi pedepsiți în instanță, transmite MEDIAFAX.
Țara care a interzis utilizarea smartphone-urilor este Afganistan. Potrivit NEXTA, măsura a fost anunțată de liderul regimului taliban, Haibatullah Ahundzada.
- articolul continuă mai jos -
Acesta a interzis funcționarilor publici și membrilor unor organizații să folosească telefoane inteligente.
Cei care vor încălca regula, pot fi trași la răspundere, inclusiv în instanțele militare. Dispoziția a fost trimisă structurilor de securitate și judiciare.









