"Wyborcza" dotarła do dowodów, że wrocławska firma Ekosystem już na początku listopada 2025 roku mogła unieważnić przetarg na odbiór śmieci, ale zrobiła to dopiero dwa miesiące później. Na dodatek w oficjalnych informacjach o powodach tej decyzji podano kłamstwo.

Kontraktu na odbiór wrocławskich śmieci jak nie było, tak nie ma. Od roku – po wygaśnięciu umów zawartych po poprzednim przetargu - miejska spółka Ekosystem zleca odbiór wrocławskich śmieci "z wolnej ręki". Bez żadnej transparentnej procedury zamówień publicznych.

Według wyliczeń wrocławskich radnych – opozycyjnych wobec prezydenta miasta Jacka Sutryka – miejska kasa na te zlecenia musiała wyłożyć dodatkowe 40 milionów złotych.

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Materiał promocyjny