Igazán kár, hogy három éve már ellőttük azt a címadást, hogy És akkor fél Európa a Hősokk terén nyaral, most úgy néz ki, lassan minden nyáron megírhatnánk legalább egyszer ugyanezt, ráadásul idén már júniusban, hetekkel az igazi kánikulaszezon előtt megérkezett a brutális forróság. Magyarországon szombattól van harmadfokú hőségriasztás, Nyugat-Európában már a hét első felében is rettenetes volt a helyzet. A politikusok erre sok országban a munkaidő csökkentésével, illetve alkoholtilalommal és a rendezvények lefújásával válaszoltak.Magyarországon Kapitány István azt kérte, hogy aki megteheti, az ne 18-21 óra között használja a legtöbb áramot. Persze kérni egy dolog, az meg egy másik, hogy hányan hallgatnak is rá. Ez látszik a vízügyben is: miközben több településen már vízhiány van, sokan úgy locsolják a betont, a tetőket és a kerteket ivóvízzel, mintha egyáltalán nem fenyegetne a veszély, hogy kifogyunk a vízből.Az MNB még a hőségriadó előtt számolt egyet: a jegybankban úgy kalkulálnak, hogy önmagában a tavaszi aszály még nem okozna nagy élelmiszer-inflációt, mert Nyugat-Európában több eső esett májusig, úgyhogy most lehet azért is izgulni, hogy az egész kontinens termését ne vágja tönkre a forróság.A magyar társadalom háromnegyede szeretné, hogy bevezessék az eurót, vita abban van, hogy ezt mikor tegyék – derül ki a Medián friss közvélemény-kutatásából. Eközben az EU-biztosok rekordgyorsasággal fogadták el a módosított magyar helyreállítási tervet – még a pénzügyminiszterek jóváhagyása maradt hátra –, amely ahhoz szükséges, hogy 10 milliárd eurót kaphasson az ország (ez nem az összes, eddig visszatartott pénz, de annak egy jelentős része).HVG /Fazekas IstvánA magyar döntéshozóknak 116 mérföldkövet kell teljesíteniük ezután, hogy az ország pénzt kapjon, méghozzá minden feltételt augusztus végéig. A legnagyobb tétel a közlekedés fenntartható fejlesztésére megszerezhető 2,8 milliárd euró, de 1,7 milliárd euró jöhet az energiaügyekre, 1 milliárd pedig digitális innovációra.Mini kamatcsökkentési ciklust hirdetett Varga Mihály, ugyanis az infláció kicsi, a forint erős, az ország kockázati felára is alacsony. Ennek első lépéseként 6,25-ről 6 százalékosra csökkentette az MNB az alapkamatot. A jegybank kiadta az inflációs jelentését is, ebben jelentősen javított a három hónappal ezelőtti előrejelzésein: 3,8 helyett csak 1,8 százalékos inflációt, és 1,7 helyett 2 százalékos GDP-növekedést vár. Azt is kiszámolták a szakértők, hogy mennyivel lökheti meg a magyar gazdaságot az, ha tartós maradna a választás után ránk szakadt optimizmus – mert igen, ennek is lehet hatása a gazdaságra.Virovácz Péter, az ING elemzője azt a metaforát hozta fel: most dúl a szerelem a magyar gazdaság körül, de dolgozni kell azon, hogy ez egy tartós kapcsolat legyen. Szerinte most már ráállhatunk a növekedési pályára, még ha ez kisebb növekedéseket is jelent majd, mint 2019 előtt. László Csaba volt pénzügyminiszter pedig a vagyonadó tervét elemezte a HVG-nek: mint mondta, sok országban azért szüntették ezt meg, mert a bevezetése után derült ki, milyen sok buktatója van.A hét képe: már a második Ferrari áll a korrupciós botrányban érintett Hungast-tulajdonos cég parkolóhelyén. Azt a bevételeit elsősorban közétkeztetésből szerző vállalat nem árulta el, hogy kié a kocsi, és miért áll ott.HVG olvasói fotóMagyar Péter meghirdette a Tisztítótűz művelet névre keresztelt intézkedéssorozatot, amelynek a célja az lenne, hogy olyasmi módon szorítsák vissza a politikába beépült szervezett bűnözést, ahogy az 1990-es években az olaszok tették. A törvényjavaslatot a részletes szabályokkal a jövő hétre ígérte, annyi viszont biztosnak látszik, hogy az előző rezsim fontos embereinek elmozdítása és a vagyonvisszaszerzés lesz az első két olyan terület, ahol eredményt akar felmutatni.NER-közeli céges vonalon Hernádi Zsolt lehet az egyik, aki bajba kerülhet – neki eddig állami pénzzel olajozott projektek is segítettek a vagyonosodásban, de most lehet, hogy vége van a jó időknek. Az első pofonok már megérkeztek, de Hernádi azért már sok kormányváltást túlélt. Wáberer György alól pedig az egyetemi vagyonkezelő széket húzhatják ki.Az egykori NER-üzletek közül Balásy Gyula vállalatait most vágta le magáról végleg az állam, Kovács Zoltán feleségének takarítócégéről pedig kiderült, hogy már a választás után behúzott egy jól fizető munkát. A kormány nagy átalakítási tervei között van a közterületi reklámok újraszabályozása. Furcsa módon ez épp az Orbán-rezsim két haszonélvezőjének lehet előnyös, annyira letarolták eddig a piacot.Most akkor az EU legszegényebb országa lettünk-e 2025-re, ahogy a Tisza Párt állította a kampányban, vagy épp hogy óriásit javultak a szegénységi mutatók, ahogy a Fidesz mondta? Rendet tettünk a különböző adatsorok között, hiszen mindegyik valami mást mér.Fazekas IstvánA 2025-ről szóló szám nemrég jött ki: ennek alapján Magyarország az a hely, ahol a legkisebb a tényleges egyéni fogyasztás – ennek a 2024-es verziója alapján mondta a Tisza Párt azt a kampányban, hogy az egyik (akkor épp az első becslés szerint az első, az átszámolt változatban a második) legszegényebb országa vagyunk. Az is igaz viszont, hogy a szegénységtől fenyegetettek száma, ahogy a legsúlyosabb mélyszegénységben élőké is, csökkent 2010 óta – csakhogy ez a csökkenés 2019-ig lezajlott, azóta már csak stagnálás volt. A két adat nincs ellentmondásban: egymás mellé téve azt mutatják, hogy a legrosszabb helyzetből sokan kijöttek, viszont tömegek ragadtak be az alsó középosztályban egy nagyon nehéz állapotba.Mintha csak tegnap lett volna: tíz éve, hogy Nagy-Britannia népe úgy szavazott, lépjenek ki az EU-ból. Az azóta eltelt időkben parlamenti tragikomédia, kormányválságok sorozata és egy sor mindennapi nehézség következett a britek számára, akik előbb arra nem számítottak, hogy lesz népszavazás az uniós tagságról, aztán arra nem, hogy a Brexit-pártiak győznek, utána pedig az ért teljes meglepetésként mindenkit, hogy a brit politikusokkal ellentétben az EU vezetői kemények és felkészültek lesznek a tárgyalásokon.AFP / Oli ScarffÍgy jutottunk el oda, hogy ma már a britek jelentős része úgy gondolja, hogy az országuk történelmének egyik legkomolyabb baklövése volt a Brexit, a többség most már szeretné szorosabbra fűzni a kapcsolatai az EU-val. Ami azért a legkevésbé sem gátolja őket abban, hogy épp a kilépési folyamat legnagyobb harcosának, Nigel Farage-nak a legújabb pártja, a Reform UK legyen az ország legnépszerűbbje.Könnyen jött, könnyen ment: Elon Musk két hét után elvesztette a dollár-ezermilliárdosi pozícióját. A gondot az okozta számára, hogy a SpaceX részvényei az első nagy lendület után gyorsan veszteni kezdtek az értékükből.A cég a kritikák szerint durván túlértékelt, és a techvállalatoknak egyébként sem voltak jó napjai a tőzsdéken, mert egyre többen vetik fel, hogy lassan ideje volna a mesterséges intelligenciába pakolt pénzeikből valami megtérülést is látni. Ráadásul sok más szupergazdaggal ellentétben Musk nem igazán diverzifikálja a vagyonát, a pénze nagy része a SpaceX és a szintén nem túl jó napokat átélő Tesla részvényeiben van.Nyitókép: HVG / Fazekas István
És akkor már nem csak a NER-elit izzadhat
Extrém hőségtől szenved Európa, benne Magyarország is, Magyar Péter meghirdette a Tisztítótűz műveletet, az MNB pedig jelentősen javította a 2026-os várakozásait.













