Az Európa felé boruló hőkupola hatása Magyarországot is elérte, sőt a következő napokban egyre melegebb időjárást okoz majd hazánkban. Ennek következtében június utolsó napjaiban az ország legtöbb helyén 35–41 Celsius-fokos maximális hőmérsékletre lehet számítani. Az előrejlzéseket figyelmbe véve az országos tisztifőorvos június 20-án másodfokú hőségriasztást rendelt el, június 27-től június 30-ig pedig harmadfokú riasztás lép életbe. Lapunk utánajárt, mit jelentenek pontosan ezek a fokozatok, és mit érdemes tudni róluk.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) tájékoztatása szerint a hőségriasztás rendszerét 2005-ben dolgozták ki azzal céllal, hogy felhívják a lakosság figyelmét a hőhullámokra, illetve azok veszélyeire. A tartós, intenzív hőség ugyanis fizikailag és mentálisan is megterhelő, sőt akár életveszélyes is lehet, különösen a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők számára.

A hőségriasztásokat akkor léptetik életbe, ha a meteorológiai előrejelzések szerint közegészségügyi kockázatot jelentő hőmérsékletre lehet számítani. Összesen három különböző fokozat létezik, amelyeket az alábbi esetekben hirdetnek ki:

fokozat: figyelmeztető jelzés belső használatra, körülbelül napi 25 Celsius-fokos, vagy azt meghaladó középhőmérséklet esetén.