Ötven évvel ezelőtt még gyakorlatilag lehetetlen lett volna egy olyan intenzív hőhullám kialakulása, mint amilyen az elmúlt napokban sújtja Európát. A World Weather Attribution (WWA) tudományos hálózat elemzése szerint a mostani a valaha feljegyzett legsúlyosabb hőhullám, és minden bizonnyal a klímaváltozás okozta.
Az időjárási jelenség Franciaországban nemrég országos rekordnak számító, 44,3 Celsius-fokos hőséget eredményezett, de ötven éve nem tapasztalt csúcshőmérsékletet mértek az Egyesült Királyságban, és hamarosan Magyarországon is 40 fok felé emelkedhet a hőmérséklet. Sőt, arra is van esély, hogy megdől az országos abszolút melegrekord, amelyet Kiskunhalas állított fel 2007-ben, amikor 41,9 fokot mértek a településen.
A WWA szakértői szerint ötven évvel ezelőtti, 1976-os éghajlati körülmények között mindez elképzelhetetlen lett lett volna az évnek ebben az időszakában. Akkor egy hasonló hőhullám 3,5 Celsius-fokkal alacsonyabb hőmérsékletet eredményezett volna.
A nyugodt alvást is megzavaró tikkasztó éjszakai hőmérséklet jelenleg mintegy 100-szor valószínűbb, mint a 23 évvel ezelőtti európai hőhullám idején, és mintegy tízszeres az esélye az újabb nappali rekordhőmérsékletek bekövetkeztének is. A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy a jelenlegi hőhullámban a magas páratartalom is egyre nagyobb veszélyt jelent: 30 európai ország 854 városának csaknem a felében (45 százalékában) megdőlt vagy várhatóan június végén megdől a Wet Bulb Globe Temperature (WBGT) összetett hőségindex, amely azt méri, hogy a környezet mennyire terheli meg az emberi szervezetet. Az elemzésben szereplő brit és ír városok több mint felében megdőltek a hőstressz-rekordok – foglalta össze az elemzés megállapításait az MTI.











