Președintele Consiliului Național de Conducere al AUR, Petrișor Peiu, consideră că PNL, USR și UDMR l-au propus pe eurodeputatul Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru „doar ca să le mai amărască viața pesediștilor”.

Comentând, vineri, la B1 TV, propunerea făcută de cele trei partide, Petrișor Peiu a declarat că, în opinia lui, niciun eurodeputat nu ar pleca de la Bruxelles la jumătatea mandatului pentru a ocupa o funcție de premier în România, unde nimeni nu îi poate garanta că își va duce mandatul la bun sfârșit.

„Persoana nominalizată, sigur, m-a surprins, în sensul în care atunci când vedem că este nominalizat un europarlamentar putem spune să tragem concluzia că nu este o propunere serioasă, pentru că niciun europarlamentar nu va pleca la jumătatea mandatului de la Bruxelles pentru o ficțiune de mandat aici, în România, că nimeni nu are garanția că va sta până la sfârșitul mandatului premier, deci e o propunere menită să încurce socotelile pesediștilor”, a declarat Peiu, care este totodată liderul senatorilor AUR.

El susține că „singura formulă rezonabilă, rațională, democratică de ieșire din actuala conjunctură sunt alegerile anticipate”.

„Un guvern minoritar este o ficțiune – un guvern, pentru a fi învestit, trebuie să aibă 233 de voturi, cum poate să fie minoritar dacă este învestit? Iar guvern tehnocrat, se pare că partidele au respins deja această opțiune (…). Nu există persoană publică importantă în România care nu are o opțiune politică. Ideea că cineva este tehnocrat și nu acționează politic, nu se coordonează cu un anumit partid, dar, în același timp, să fie acceptat să conducă un guvern, este o copilărie. Nu cred în astfel de formule”, a continuat Petrișor Peiu.