Orbán Viktor volt miniszterelnök, Farkas Örs nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő volt államtitkár, Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (volt) főigazgatója és dr. Demeter Tamás a NAV (volt) bűnügyi és rendészeti elnökhelyettesének őrizetbe vételét és letartóztatását indítványozza Horváth Lóránt ügyvéd, aki az úgynevezett aranykonvoj-ügy hét ukrán sértettjét képviseli – derül ki a HVG-hez eljutott indítványból.

Az ügyvéd az indítványt a következőkkel indokolja: „hét rendbeli, aljas indokból, a sértett sanyargatásával megvalósuló jogellenes fogvatartás bűntette és kényszervallatás bűntette, melyek halmazati büntetése kettőtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztés”. A levélből kiderül az is, indítványukat a sajtóban megjelent értesülésekre alapozzák.

Horváth szerint a nyomozásnak mindenekelőtt azt kellett tisztáznia, hogy „az ukrán pénzszállítókkal szembeni intézkedés valós, törvényes büntetőeljárási indokon alapult-e, vagy a hatósági fellépés tényleges célja politikai, külpolitikai vagy kormányzati érdek érvényesítése volt”.

Amennyiben ugyanis a személyi szabadságtól való megfosztás, az előállítás, a kihallgatás, a fogva tartás vagy az országból való eltávolítás nem a büntetőeljárási törvényben meghatározott feltételek fennállása alapján történt, hanem előzetesen meghozott politikai vagy igazgatási döntés végrehajtásaként, úgy megvalósult a Btk. szerinti jogellenes fogvatartás bűntette – jegyzi meg az ügyvéd, aki szerint különösen vizsgálandó, hogy „a hatósági szervek között mikor és milyen tartalmú döntések, utasítások, egyeztetések történtek, az intézkedés időpontja és módja ki által került meghatározásra, továbbá az elfogás, előállítás, kihallgatás és kitoloncolás folyamatában volt-e olyan szakasz, amelyben a sértettek személyi szabadságának korlátozása törvényes alapját elvesztette vagy eleve nélkülözte”.