România a epuizat modelul de creștere cantitativ-expansionist și trebuie să treacă la politici economice mai prudente, bazate pe consolidare fiscală și mai bine ancorate în sustenabilitate, avertizează Banca Națională a României.
Sunt consluziile unui raport inițiat și coordonat de viceguvernatorul BNR, Cosmin Marinescu, publicat astăzi și intitulat „Sustenabilitatea financiară – De la deficite la convergență nominală”.
Combinația toxică din sistemul public de pensii
BNR avertizează, de exemplu, că sistemul public de pensii se confruntă cu o combinație toxică: îmbătrânire demografică accelerată, migrație netă negativă, participare redusă pe piața muncii și majorări de pensii finanțate mai degrabă din deficit bugetar decât din contribuții reale.
Cheltuielile cu pensiile au crescut în medie cu 13% pe an în ultimii 17 ani, ritmul accelerând la 22,2% în 2024 – cel mai ridicat din regiune și superior mediei Uniunii Europene.







