Principalul obiectiv al ţării, în acest moment şi în viitor, trebuie să fie reducerea deficitului public fie de bunăvoie, fie ne îndreptăm către modelul grecesc, a afirmat Eugen Rădulescu, consilier al guvernatorului BNR, la un eveniment de specialitate.

„În momentul de faţă şi în viitorii ani principalul obiectiv trebuie să fie reducerea deficitului public. Acesta trebuie să fie ţinta cea mai importantă a României. Avem două variante: o facem de bunăvoie, ordonat, cu scăderi mici ale producţiei sau cu creşteri lente, aşa cum pare că începem să ne îndreptăm spre o stabilizare a economiei sau avem modelul Grecia, pentru că suntem foarte aproape de asta, deşi grecii au ajuns acolo de la 250% din PIB, faţă de noi cu 65% din PIB. Dacă politicienii spun că trebuie să reducem inflaţia şi să mărim salariile şi pensiile, asta arată, dincolo de analfabetism, o carenţă de a înţelege lumea în care trăim”, a spus Rădulescu, transmite Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

Potrivit acestuia, problema reducerii deficitului bugetar este extrem de importantă.

„Deficitul bugetar reprezintă elefantul din magazinul de porţelan. Chestiunea este de o seriozitate pe care cred că sunt destul de mulţi cei care nu reuşesc să o perceapă cât de cât. Acum 20 de ani, datoria publică a României era de 11,6% din PIB. Acum am depăşit 60% din PIB. Ce am făcut cu banii ăştia? Nimic. Nu au fost decât bani aruncaţi pe fereastră. Este adevărat că în acest interval de timp am avut un progres extraordinar instituţional, am avut foarte multe legi adoptate, reglementări, inclusiv la Banca Naţională. După ce am aderat la UE, lucrurile s-au schimbat în mod radical în materie de abordare. Am avut o ancoră de care să ne ţinem de fiecare dată. Cu toate acestea, societatea a decis să trăiască mai bine decât produce şi asta s-a întâmplat. Salariile şi pensiile au crescut mai repede decât a crescut producţia şi decalajul între cele două a fost din ce în ce mai pronunţat. O vreme, lucrul acesta n-a fost rău. A fost bun pentru că în 2006 eram la 39% din PIB-ul pe locuitor la paritatea puterii de cumpărare. Acum, suntem la dublu, la 78%”, a explicat consilierul.