Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale și a optimizării fiscale și nu creșterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social și politic, a transmis, joi, economistul șef al Băncii Națională a României, Valentin Lazea, la un eveniment de specialitate.

„Problema este cum ajungem de la un deficit de 6,2% sau cât o fi el anul ăsta la sub 3%. E clar că, deși în general impozitele din România, cu excepția impozitelor pe muncă, celelalte impozite sunt mai mici decât în Europa, chiar și decât în țările central și est-europene, există în public o lipsă de apetență totală. 80% dintre români consideră că impozitele sunt prea mari, chiar dacă în realitate nu e așa. Ei, probabil, cei 80%, se gândesc la impozitele pe muncă și la faptul că aceia care sunt cel mai slab plătiți în economie resimt cel mai tare nivelul taxării, dar impozitul pe proprietăți, pe capital, pe profit, pe orice vreți, în general vorbind pe capital, ele nu sunt mari în context european. Deci, a propune în România creșteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social și politic”, a afirmat el la Conferința Anuală AAFBR 2026, potrivit Agerpres.

În opinia sa, calea pentru a reduce deficitul în România este eliminarea evaziunii fiscale și a optimizării fiscale.