A közterületi reklámok új szabályozása az Orbán-rezsim két haszonélvezőjének, a JCDecaux-nak és a Publimontnak lehet előnyös – véli Koltai Viktor, a Magyar Reklámszövetség Közterületi Tagozatának elnökségi tagja, a Pont Reklám Kft. ügyvezetője.

Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter azzal védte meg a közterületi reklámok új szabályozását, hogy az ebből élő cégeknek bőven jutott az elmúlt időszakban. A Pont Reklámnak is jól ment? Az utóbbi tíz évben az árbevétel-arányos nyereségünk átlagosan 5 százalék volt, a politikai és kormányzati hirdetésekből pedig a bevételünk körülbelül 3 százaléka származott, úgyhogy aligha mondható, hogy a NER kedvezményezettjei lettünk volna. Sőt az előző munkahelyemről, az Europlakáttól, ahol a cégcsoport egyik vezetője voltam, Simicska Lajos rúgott ki, amikor megvásárolta a vállalatot, és hozta a saját embereit. Ez 2009-ben történt, amikor papíron egy svájci cég, a Publimont AG vásárolt be, de Simicska hamarosan már a saját nevén lett az Europlakát tulajdonosa. Mostani cége, a Pont Reklám hogyan élte túl azt, hogy Simicska a piacra lépett? A kirúgás után új munkahelyet kerestem, a Pont Reklám ügyvezetője pedig éppen akkor ment nyugdíjba. 1988-ban ez volt az első cég, amely óriásplakátot telepített Magyarországon. A tulajdonos, a Berliner StadtWerbung német szakmai befektető akkor érkezett az országba, és egyből a MÁV-val vette fel a kapcsolatot, annak a területén igyekezett táblákat kihelyezni. 2012-ben azonban a Pont Reklám elveszítette a telepítési jogait a MÁV területén. A vasúttársaság tendert írt ki, amelyen eleve olyan feltételeket támasztottak, hogy nem is tudtunk jelentkezni. Ezt a tendert a Publimont nyerte, és azóta is folyamatosan fogytak a tábláink, újak telepítését pedig 2017 óta törvény tiltja. https://hvg.hu/gazdasag/20260506_reklampiac-new-land-whitedog-mediator-arbevetel-nyereseg