24 czerwca 2026, 20:39
W środę nie odbyło się planowane Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że zerwał je prezes TK Bogdan Święczkowski, który nie chciał zgodzić się na obecność sędziów niezaprzysiężonych w obecności prezydenta.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
W komunikacie opublikowanym w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego przekazano, że "posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie odbyło się z powodu braku kworum". "Pomimo fizycznej obecności w Trybunale Konstytucyjnym, dwoje sędziów - Magdalena Bentkowska i Dariusz Szostek - nie złożyło podpisu na liście obecności" - czytamy.
Magdalena Bentkowska i Dariusz Szostek w wydanym oświadczeniu poinformowali, że nie podpisali listy obecności przy wejściu do sali, deklarując, że podpiszą ją później. "Nie została nam już później okazana do podpisania. Zaś Prezes Święczkowski po jej otrzymaniu stwierdził, iż wskutek bezprawnego przez nas niepodpisania listy Zgromadzenie Ogólne liczy jedynie 9 sędziów i nie może się odbyć" - napisali.








