Aflat pe lista neagră a conducerii PNL, după ce a susținut învestirea guvernului Veștea peste capul lui Bolojan, președintele Consiliului Județean Giurgiu, Toma Petcu, a fost îndepărtat de la șefia organizației județene de partid, prin decizia asumată marți de Biroul Politic Național. În consecință, Petcu afirmă că nu-și regretă opțiunile, considerând că „în viață trebuie să rămâi consecvent ideilor și principiilor”, indiferent de sancțiuni. El amintește însă despre scorul electoral pe care l-a obținut pentru partid, la ultimele alegeri locale, într-o perioadă când PNL nu deținea putere în județul Giurgiu și când nici el nu era președinte de filială.

- articolul continuă mai jos -

„Atunci când am câștigat, prin vot, funcția de președinte al Consiliului Județean Giurgiu, cu cel mai bun rezultat din țară și cel mai bun rezultat din istoria PNL Giurgiu, nu eram președintele filialei și nici PNL Giurgiu nu deținea funcții guvernamentale importante în județ, cum este, de exemplu, funcția de prefect”, spune Toma Petcu, precizând că decizia BPN de a-l schimba din funcție nu-l face să regrete că l-a sprijinit pe Veștea. „Funcțiile vin și pleacă. Principiile și obligația față de oamenii care ți-au acordat încrederea lor trebuie să rămână”, adaugă Petcu.