Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu. Credit: Lucian Alecu / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat luni, la Antena 3 CNN, că se va retrage din conducerea partidului și, cel mai probabil, din funcția de lider al grupului parlamentar din Senat dacă formațiunea condusă de George Simion va decide să voteze pentru învestirea Guvernului Veștea.

„Să mă retrag din prim-planul vieții publice, să stau la cutie, în banca mea”, a răspuns Peiu, întrebat ce va face dacă liderul AUR, George Simion, va decide susținerea noului Executiv.

Întrebat ulterior dacă va pleca din partid, senatorul a spus că nu ia în calcul acest lucru.

„Nu am spus asta, că am avut o înțelegere și o respect, dar nu mai e bine să fiu în față. Simt așa o ușoară dezamăgire. Nu e ușoară, e mare, dar e o decizie normală (…) mi-am spus punctul de vedere și dacă punctul de vedere acum este altul nu cred că mai e cazul să mai reprezint eu, stau liniștit în bancă, votez ce spune partidul și asta e. La încheierea mandatului plec acasă și gata”, a afirmat el.