Petrișor Peiu, șeful Consiliului Național de Conducere al partidului extremist AUR, a transmis, luni dimineață, un mesaj despre varianta ”prăbușirii partidului” dacă parlamentari din formațiunea extremistă ar susține învestirea Guvernului Veștea: ”De ce s-ar auto-distruge AUR pentru a salva PSD?”:
”Nicușor Dan și PSD s-au pus în situația dificilă de a propune un guvern care nu poate sa treacă de votul parlamentului. Singura ieșire pe care au găsit-o este de a presa AUR sa voteze învestirea guvernului. Dar asta ar aduce prăbușirea partidului AUR. Întrebarea logică este: de ce s-ar auto-distruge AUR pentru a salva PSD?”, a scris Peiu pe Facebook, luni dimineață.
- articolul continuă mai jos -
UPDATE 09:10 Petrișor Peiu a reiterat, luni dimineață, după postarea pe Facebook, la Antena 3, că s-au făcut presiuni asupra lui și a parlamentarilor AUR, inclusiv de la oameni din media:
”Asupra mea s-au făcut presiuni, tot felul de întâlniri, mesaje. Nu pot să dau un nume. Și sunt și alți colegi ai mei supuși altora chestii. Din media, dintre cunoscuții… Sunt niște emisiuni care sunt îndreptate în chestia asta (să facă presiuni, n.red.). De ce-a dispărut Simion în acest moment? Cred că domnul Simion a fost la Congres sau ce-a fost, unde a fost reales vicepreședinte. Ultima oară ieri (am vorbit cu el, n.red.). (…)”, a declarat Peiu.












