Singurul delegat liberal din filiala județeană Giurgiu care a participat la votul de la Congres este Petre Tudorache, președintele organizației de seniori. Tudorache a declarat că le-a spus colegilor de partid despre intenția lui de a participa la congres, însă a evitat să spună ce i-au răspuns liberalii din Giurgiu, organizație condusă de Toma Petcu, unul dintre contestatarii lui Ilie Bolojan.

Întrebat cum a votat, Petru Tudorache a răspuns zâmbind: „Cu pixul”. „Pentru moțiune” a adăugat.

La observația că este singurul liberal din Giurgiu venit din Congres, Petre Tudorache a spus: „Mai avem pe domnul Motreanu, pe doamna Horga. Dar sunt cam singur…”

„N-am plecat niciodată, nu mi-am urmărit interesul personal”

Tudorache a detaliat și motivele pentru care a venit duminică la București.