„În ceea ce privește decizia Biroului Permanent Național de a mă schimba din funcția de președinte interimar al PNL Giurgiu, nu regret nicio clipă faptul că, susținând aceste principii, am pierdut această responsabilitate”, a reacționat miercuri liberalul Toma Petcu, unul dintre liderii ai căror filiale au fost dizolvate de conducerea PNL în ședința de marți seară și care se poziționase în tabăra lui Adrian Veștea înainte de votul din Parlament privind învestitura.
„Indiferent de sancțiuni și consecințe, consider că în viață trebuie să rămâi consecvent ideilor și principiilor tale, echipei care te-a susținut în obținerea rezultatelor și funcțiilor, dar și convingerii că județul pe care îl reprezinți are nevoie de sprijin pentru a se dezvolta și pentru a le oferi oamenilor șanse mai bune. (…) Funcțiile vin și pleacă. Principiile și obligația față de oamenii care ți-au acordat încrederea lor trebuie să rămână”, a scris Petcu, într-un mesaj publicat pe pagina lui de Facebook.
Liberalul a condus până acum, interimar, filiala de Giurgiu a partidului. În postarea lui, Toma Petcu a subliniat că județul Giurgiu „are nevoie de sprijinul Guvernului mai mult decât de dispute politice și conflicte interne”.











