Uniunea Salvați România propune o „rotație” la guvernare între un executiv minoritar PNL-USR-UDMR și un cabinet monocolor PSD, a anunțat miercuri ministrul Apărării, Radu Miruță, care este și membru al Biroului Național al USR.
Confirmarea din partea ministrului interimar vine după ce HotNews a scris că liderii PNL, USR și UDMR au avut, în cursul dimineții, o discuție despre strategia pe care cele trei formațiuni de dreapta să o adopte. În această ședință, potrivit informațiilor HotNews, USR a propus să ceară împreună o „rotativă”, în care prima oară să fie un guvern minoritar (adică o coaliție a celor trei partide), iar apoi să vină PSD cu un executiv monocolor la guvernare.
Miruță spune că soluția avansată de USR se raportează la realitatea politică existentă.
„Astăzi avem următoarele constrângeri: președintele Nicușor Dan spune «nu cu AUR», USR spune «nu pentru guvern PSD», PNL spune că dacă PSD e la putere, PNL e în opoziție. Și atunci soluția care să rezolve toate aceste constrângeri din partea fiecărei entități presupune, în viziunea noastră, o rotație a guvernelor formate din PNL-USR-UDMR și guvern monocolor PSD”, a declarat ministrul interimar, la Digi24, potrivit Agerpres.
„Sigur că este un nivel de discuție pe care noi l-am propus, ca o soluție raportat la situația în care ne aflăm, de blocaj, acum. Nu este o soluție ideală, dar este o soluție raportată la realitățile politice”, a precizat Miruță.














