Ziua de miercuri a adus noi variante de soluționare a crizei politice, acestea având în comun o caracteristică, anume constituirea unui guvern minoritar. Partidele trasează în continuare „linii roșii”, însă se vorbește deja deschis de eventuale punți între tabăra PNL-USR-UDMR și cea a PSD.

Schimbarea majoră a zilei a fost decizia PSD de a-și asuma guvernarea cu un premier social-democrat.

„Biroul Permanent al PSD a decis în unanimitate să-și asume responsabilitatea, răspunderea Guvernării, iar președintele partidului să fie propunerea de premier. De asemenea, am cerut un vot colegilor mei pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniştri, în cazul în care PSD va primi mandatul de la preşedintele României”, a anunțat Sorin Grindeanu, în cursul dimineții.

„Linia roșie” trasată de PSD

Pe de altă parte, în cazul în care Nicușor Dan va avea o altă opțiune, PSD a avertizat că nu va susține învestirea unui guvern din care nu face parte, ceea ce reprezintă o primă „linie roșie”, trasată în cursul acestei zile din partea unui partid parlamentar.