Kemény mondatoktól izzott a levegő azon a június eleji délutánon, amikor hosszú kihagyás után Maruzsa Zoltán egykori köznevelésért felelős államtitkár először nézett szembe kollégáival az ELTE Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszékének értekezletén.
A majdnem kétórás tanszéki értekezleten nem kímélték az oktatók a visszatérő oktatáspolitikust: egyesével kérték számon rajta azt a rombolást, amelyet a Fidesz az elmúlt 16 évben a közoktatásban, az egyetemi autonómia és a tudományos szabadság területén véghez vitt.
Etikailag és szakmailag is vállalhatatlan, hogy úgy tegyünk, mintha mi sem történt volna
– mondták lapunknak az intézményi előírások miatt névtelenséget kérő tanárok, akik beszámoltak arról, milyen vádakat fogalmaztak meg a visszatérő politikussal szemben. Nehezen tudják elképzelni, hogy a jövőben együttműködjenek Maruzsával, aki ugyan nem volt frontvonalbeli politikus, mégis az Orbán-korszak „prominens, rendszeralkotó figurájának” számított.
Megszólalt az ügyben a leköszönő államtitkár is, aki először ugyan nem értette, miért foglalkozunk a témával, „kormánypárti sajtózott” egyet, de végül két kérdésünkre érdemben reagált.









