A jelek szerint az ELTE rektora nem fogja akadályozni a kiválást, azonban még a politikai döntés hiányzik az ügyben.
A kutatóközponti dolgozók szinte egyöntetűen arra szavaztak, hogy a HUN-REN kutatóhálózatból leválasztott és tavaly nyáron az ELTE részévé vált négy kutatóközpont – a Humán Tudományok Kutatóközpontja, a Nyelvtudományi Kutatóközpont, a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont és a Társadalomtudományi Kutatóközpont – váljon ki az egyetem szervezeti rendjéből és irányítása alól – írja a Népszava a rektor levelére hivatkozva.Darázs Lénárd még májusban kezdeményezett véleménynyilvánító szavazást az egyetemhez csatolt kutatóközpontok jövőjével kapcsolatban, miután az ott dolgozók kifejezték, hogy szeretnének visszakerülni a Magyar Tudományos Akadémiához.Az MTA kutatóhálózatát 2019-ben csatolta el a kormány az érintettek tiltakozása ellenére. Így jött létre az Eötvös Loránd, majd névváltoztatással a HUN-REN Kutatási Hálózat. A közelmúltban ezt is tovább darabolta az Orbán-kormány: mielőtt rendezte a fizetéseket, kiszakította belőle a négy bölcsész és társadalomtudományi kutatóközpontot. Ezek az ELTE-nél landoltak. Az ügy azért sem zárult le, mert az intézetek ingatlanai ma is az MTA tulajdonában vannak.A Népszava cikke szerint az ELTE rektorának mostani levele azt mutatja, nem fog akadályt gördíteni az elé, hogy a humán kutatóközpontok újra visszakerüljenek a kutatóhálózat kötelékébe, azonban ezek jövőjéről még nem született politikai döntés. Tanács Zoltán miniszter és az MTA új elnökének, Pósfai Mihálynak a nyilatkozatai alapján viszont nagy rá az esély, hogy valamilyen formában visszakerülhetnek az Akadémiához. https://hvg.hu/itthon/20260526_tanacs-zoltan-a-hun-ren-jelenlegi-vezetesevel-nem-kepzelheto-el-a-kutatohalozat-megujitasaNyitóképünkön az ELTE Hun-Ren kutatói hálózatának tavalyi tüntetése. Fotó: HVG/Fazekas István.







