Komoly konfliktusokat okoz az Eötvös Loránd Tudományegyetemen Maruzsa Zoltán volt köznevelési államtitkár visszatérése, a 24.hu információi szerint egy június elején megtartott tanszéki értekezleten kollégái sorra kérték számon rajta azt a rombolást, amit a Fidesz az oktatás területén véghez vitt. Maruzsa tizennégy éve nem tanított, politikai karrierje alatt fizetés nélküli szabadságon volt, vagyis a státusza megmaradt, így mindenféle akadály nélkül vissza tudott térni. https://hvg.hu/itthon/20260608_nem-kernek-maruzsa-zoltanbol-az-elte-n„Etikailag és szakmailag is vállalhatatlan, hogy úgy tegyünk, mintha mi sem történt volna” – mondták a lapnak. Megjegyezték, nem a szakmai felkészültségével volt gond, tanárként „bratyizós típus volt, jóban volt a HÖK-kel is, kedvelték a diákok”, de többen úgy látják, hogy „a magyar történelem egyik legkorruptabb kormányzatában vállalt magas beosztást, részese lett egyfajta nemzetellenes oktatás- és tudománypolitikának”.Az értekezleten felrótták Maruzsának, hogy „egy rendőrminiszter vezetésével lényegében terroristáknak tekintették a sztrájkoló pedagógusokat”, és elmondták neki, hogy nem akarnak közösséget vállalni vele azután, hogy „aktívan részt vett a közoktatás lezüllesztésében.” Többen jelezték azt is, hogy egy vizsgabizottságba sem hajlandók beülni a volt politikussal.Annak következtében, hogy az ELTE-t sikerült kívül tartani a kekvák rendszerén, a fizetések is lényegesen alacsonyabbak, mint más egyetemeket, Maruzsának például adjunktusként bruttó 530 ezer forintos alapilletmény jár majd. „Majd, amikor megkapja a fizetését, el fog hűlni rendesen” – mondta erről egy oktató. „Azzal van bajunk, hogy köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – fogalmazott a 24.hu egyik forrása, többen pedig azt is furcsállják, hogy ilyen hosszú ideig fenntartották a volt államtitkár állását. „Ha az illető kikerül a körforgásból, és nincs jelen a szakmában, nagyon nehéz újból felvenni a ritmust” – vélekedett egy tanár, aki szerint a tudományos pálya egy életmód.A lap megkereste Maruzsa Zoltánt is, többek között azt kérdezték tőle, tart-e attól, hogy a diákok bojkottálják majd az óráit, amire így válaszolt: „Az ELTE BTK-n a bojkott nehezen értelmezhető, hiszen minden kódon több kurzust hirdetünk, és a hallgatók döntik el, hogy azt kinél veszik fel, tehát senki nem kényszerül arra, hogy hozzám jelentkezzen. Aki viszont szívesen tanulna tőlem, azt nagy örömmel várom”.Nyitókép: MTI.