Praėjo 85-eri metai nuo 1941-ųjų birželio, kai prasidėjo ir nacistinės Vokietijos įsiveržimas į Sovietų Sąjungą, ir sukilimas prieš sovietų valdžią, ir Holokaustas Lietuvoje. Istorikai sako, kad sukilimo idėja ir tikslas buvo gražūs – laisvės siekis, bet rezultatas tragiškas: vietoje laisvės dalis lietuvių atsuko ginklus į dalį visuomenės.
Sovietus vijo naciai, – prisimena 1941 m. amžininkai.
„Mūsų sukilimas būtinai turi įvykti prieš vokiečiams ateinant į Vilnių ir Kauną“, – sako vienas iš birželio sukilimo organizatorių Adolfas Damušis.
„Sovietai traukiasi, vokiečiai nebuvo įsitvirtinę, sukilimas skirtas tam, kad užimtų tą galios vakuumą“, – kalba istorikas dr. Dainius Noreika.
Tad prasidėjus sovietų ir nacių karui: „Dėmesio! Kalba Kaunas. Nepriklausoma Lietuva, Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas.“








