Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása az Alaptörvény 17. módosításának hatályba lépését követő napon megszűnik – tartalmazza a kormányoldal alkotmánymódosítási javaslata.

Az Amnesty International jogvédő szervezet szerint, bár az államfőnek mennie kell, nem így. Mint közleményükben írták: „Sulyok Tamás soha nem emelte fel a szavát a hatalmi önkénnyel szemben vagy a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévők védelmében, és nem tett semmi azért, hogy mindenki úgy érezhesse: egyenlő, szabad és megbecsült tagja a közösségünknek. Szerintünk azonban

a kormány mostani megoldása nincs rendben, az Alaptörvény-módosítás ugyanis figyelmen kívül hagyja, hogy Sulyok Tamásnak is joga van a tisztességes eljáráshoz, és az elmozdítása csak megfelelő törvényi garanciák mellett lehetséges.

A civil szervezet álláspontja, hogy erre a mostani szabályok alapján a megfosztási eljárás szolgálna, amelynek megindítására szerintük Sulyok adott is okot.

A hatályos szabályozás alapján az Alaptörvényt vagy tisztsége gyakorlásával összefüggésben valamely törvényt szándékosan megsértő, illetve a szándékos bűncselekményt elkövető köztársasági elnökkel szemben az országgyűlési képviselők ötöde indítványozhatja a tisztségtől való megfosztást. A megfosztási eljárás megindításához az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges. A határozat meghozatalától a megfosztási eljárás befejezéséig a köztársasági elnök nem gyakorolhatja hatásköreit. A megfosztási eljárás lefolytatása az Alkotmánybíróság hatáskörébe tartozik, ha az AB az eljárás eredményeként a köztársasági elnök közjogi felelősségét megállapítja, az államfőt tisztségétől megfoszthatja.