Israelul va elibera din serviciul militar, începând de duminică, plutoanele de apărare formate din rezervişti care rămân desfăşuraţi în comunităţile din nord, la graniţa cu Libanul, în lumina evoluţiei armistiţiului, a confirmat pentru EFE armata statului israelian, transmite Agerpres.
„Conform evaluării operaţionale şi după o serie de discuţii pe această temă s-a decis reducerea structurii de personal a plutoanelor de apărare din toate comunităţile situate de-a lungul liniei de conflict de la graniţa de nord”, se arată în comunicatul transmis de forţele armate israeliene.
- articolul continuă mai jos -
Soldaţii rezervişti care fac parte din aceste plutoane îşi vor încheia serviciul săptămâna viitoare, începând de duminică, după ce au fost chemaţi la recrutare în cadrul războiului cu Iranul, care pe 2 martie s-a extins într-un conflict în Liban cu gruparea şiită pro-iraniană Hezbollah.
Armata Israelului a asigurat că va „monitoriza periodic” situaţia pentru a putea lua decizii în viitor privind desfăşurarea forţelor în cadrul conflictului.












