Tanimoto Kijosi szemtanúja volt Hirosima pusztulásának az 1945-ös atombomba-támadás után, és közel nyolcvan évvel ezelőtt 230 oldalas emlékiratban számolt be a pusztítás borzalmairól. A szövegre egy amerikai levéltárban bukkantak, és azóta felgyorsultak az események: a beszámolóból film is készül, 2027 februárjában kezdődik a forgatás. A producer, Donald Rosenfeld szerint a mai, egyre fenyegetőbb nukleáris veszélyek árnyékában egy Hirosimáról szóló film és egy túlélő beszámolójának kiadása nem is lehetne időszerűbb.Az Egyesült Államok 1945. augusztus 6-án dobott le atombombát Hirosimára, hogy véget vessen a második világháborúnak. Ez volt a világon az első nukleáris támadás, a japán város pedig elpusztult. A robbanást követő négy napon belül becslések szerint 120 ezer ember vesztette életét. A holttesteket a sugárzás megégette és eltorzította. Hirosima után az amerikaiak Nagaszakira is ledobták a bombát, ott csaknem 73 ezer ember halt meg. Japán augusztus 15-én kapitulált, ezzel véget ért a háború.Tanimoto egy banális véletlen folytán maradt életben: a támadás napján épp egy egy szekrényt szállított egy másik városba. Visszatérve a hirosimai metodista lelkész elképzelhetetlen borzalmakkal találkozott. Először úgy gondolta, hogy mindezt soha nem lehet szavakba önteni, végül úgy döntött, hogy egy emlékirat segíthet abban, hogy soha többé senkinek ne kelljen átélnie ezt. https://hvg.hu/elet/20241011_hirosima-nagaszaki-atomtamadas-tulelo-szervezet-nobel-bekedijTanimoto emlékiratai publikálatlanul, feledésbe merülve hevertek egy amerikai levéltárban – egészen mostanáig. A memoárt augusztus 6-án, Hirosima tragédiájának évfordulóján adja ki az Random House az Egyesült Államokban, világszerte pedig a Penguin. A könyvből készült film címe Hirosima, 8:15 lesz, utalva az atombomba ledobásának pontos időpontjára.