Desáté výročí referenda, po kterém Británie vykročila mimo Evropskou unii, si země připomíná uprostřed výměny dalšího premiéra a s tím související politické nejistoty. Za brexitem se ohlíží spíše ve stavu tiché zádumčivosti a bez fanfár.Výročí neslaví nikdo z hlavních protagonistů brexitu. Expremiér Boris Johnson a jeho politický souputník Michael Gove odešli z politiky po prohraných volbách v roce 2024. Nigel Farage v čele Reform Party sice momentálně vede ve voličských preferencích, ale slůvko brexit v posledních měsících zcela vyškrtl ze svého slovníku. Paradoxně to byl on, kdo před deseti lety navrhoval, aby se datum 23. června stalo oficiálně Dnem (britské) nezávislosti.

Povinnost připomenout historickou událost tak připadla o víkendu stoupencům návratu země do EU. Kampaň Rejoin („Znovu vstoupit“) uspořádala v centru Londýna pochod s několika tisíci účastníků, kteří požadovali, aby se Británie k evropské sedmadvacítce vrátila.

Demonstrace Rejoin za návrat Británie do Evropské unie, Londýn, 21. června 2026, dva dny před desátým výročím britského referenda o vystoupení. Foto: Dora Martínková

„Deset let idiocie spojené s brexitem. K čemu?“ hlásal jeden z transparentů v průvodu, který prošel za asistence policie od stanice metra Temple na Parlamentní náměstí. Demonstraci sledovali z chodníků kolemjdoucí a z patrových vyhlídkových autobusů turisté. Tu a tam zvedli palec jako výraz podpory, občas někdo zatleskal.