Adrian Veștea, fostul premier desemnat de Nicușor Dan, care a fost respins la votul din Parlament de luni seară, a fost abandonat de puciștii din PNL imediat după ce guvernul le-a picat în Parlament.
Acesta a părăsit sala singur, fără grupul de parlamentari susținători care l-au înconjurat până azi și a făcut declarații presei tot singur. Veștea a părăsit apoi și clădirea Parlamentului la fel de singur, fără susținători, cum se obișnuiește în astfel de momente sau mai ales când se fac declarații.
- articolul continuă mai jos -
În tot acest timp, parlamentarii PNL care au făcut scut în jurul lui Ilie Bolojan și l-au reconfirmat duminică în funcție își făceau poză de grup zâmbind, în sala birourilor permanente unite.
Întrebat de ce a fost să negocieze susținere la AUR și nu a fost și la USR, Veștea a declarat că a făcut acest lucru ”datorită unei invitații”, în timp ce ”la USR nu am fost invitat”: ”Am vorbit cu toate partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru”, a mai adăugat acesta.











