Parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului din plenul reunit cu privire la învestirea guvernului lui Adrian Veştea, a declarat, luni seara, liderul formaţiunii, Kelemen Hunor, transmite Agerpres.

Întrebat dacă parlamentarii UDMR vor rămâne în bănci la vot sau vor părăsi sala, Kelemen Hunor a răspuns: „Părăsim sala”.

El a reafirmat că UDMR ar vota un guvern cu PNL şi USR.

- articolul continuă mai jos -

Liderul UDMR a anunţat miercuri, după o şedinţă a grupurilor parlamentare reunite ale Uniunii, că parlamentarii formaţiunii sale nu vor fi prezenţi în sală la momentul votării guvernului lui Adrian Veştea, pentru a evita speculaţii legate de numărul voturilor exprimate.