Sąd Najwyższy skazał Jose Luisa Abalosa, byłego ministra transportu i sekretarza rządzącej partii socjalistycznej, na 24 lata więzienia za łapownictwo przy zakupie maseczek w czasie pandemii koronawirusa. To pierwszy wyrok w kilku toczących się sprawach o korupcję w rządzie.

Siedmiu sędziów Sądu Najwyższego jednogłośnie orzekło, że jako minister Jose Luis Abalos, jego doradca w ministerstwie Koldo Garcia oraz przedsiębiorca Victor de Aldama zawiązali grupę przestępczą, która pokątnie i za łapówki zleciła zaprzyjaźnionej firmie zakup maseczek ochronnych w czasie pandemii COVID-19 w 2020 roku.

Abalos dostał 24 lata więzienia, jego doradca Koldo Garcia - 19, a pośrednik i biznesmen Aldama 4 lata w zawieszeniu. Ten ostatni wyrok został zasądzony „w nagrodę" za współpracę w śledztwie i ujawnienie zasięgu łapowniczego procederu. Skazani dopuścili się przestępstw malwersacji pieniędzy publicznych, fałszerstwa dokumentów i handlowania wpływami w rządzie.

skrót wydarzeń dnia

kalendarium