Un elev de clasa a VIII-a de la Colegiul Național Emanuil Gojdu din Oradea a susținut prima probă de la Evaluarea Națională internat în spital, după ce, luni dimineață, înainte de examen, i s-a făcut rău, scrie ebihoreanul.ro
Băiatul a leșinat cât încă era acasă și se pregătea să meargă spre școală, a fost dus de urgență la spital, unde medicii au început să-i facă investigații. Chiar dacă a fost conștient, doctorii nu l-au putut externa, fiind necesar să-l țină sub supraveghere medicală.
- articolul continuă mai jos -
„Părinții au solicitat să primească subiectul de rezervă, ceea ce s-a și întâmplat. La ora 13 a început examenul”, a declarat inspectorul școlar general Alin Ștefănuț.
Trei profesori de la Colegiul Gojdu s-au deplasat în unitatea medicală, pentru a-l supraveghea pe elev în timpul examenului. Am trimis echipamentele necesare din timp, iar un membru al comisiei de examen și doi asistenți s-au deplasat la spital, unde s-a pus la dispoziție o sală în care elevul să poată susține examenul, fără să mai fie altcineva prezent”, a declarat directoarea școlii, Anca Marchiș. La finalul probei, care trebuie înregistrată audio și video, lucrarea elevului trebuie scanată, în prezența lui, deoarece corectura se face digital.












