VRHOVNI sud Španjolske osudio je jednog od najbližih suradnika premijera Pedra Sáncheza na 24 godine zatvora u korupcijskom slučaju povezanom s hitnim ugovorima dodijeljenima tijekom pandemije covida-19.
José Luis Ábalos, bivši ministar prometa i nekadašnji drugi čovjek Socijalističke stranke, proglašen je krivim za sudjelovanje u kriminalnoj organizaciji, primanje mita, pronevjeru i trgovanje utjecajem, sve u sklopu namještanja javnih natječaja za nabavu medicinske opreme, uključujući zaštitne maske tijekom pandemije covida-19.
Koldo García, jedan od Ábalosovih savjetnika u ministarstvu, osuđen je na 19 godina zatvora. Sánchez, njegova vlada i Socijalistička stranka suočavaju se sa sve većim pravosudnim problemima, a niz istraga i suđenja slabi njihove izglede za reizbor 2027. godine.
Osim visokih dužnosnika vlade i stranke, pod istragom u korupcijskom slučaju nalazi se i bivši premijer José Luis Rodríguez Zapatero. Sánchezovoj supruzi u subotu je određeno suđenje, dok njegov brat u odvojenom slučaju čeka presudu.
Osiguravali državne ugovore u zamjenu za novac i druge usluge











