Teheran i Waszyngton mają utrzymywać specjalne kanały komunikacji ws. Cieśniny Ormuz i Libanu. Mimo widocznych tarć i nowych gróźb Donalda Trumpa mediatorzy mówią o "pozytywnych i konstruktywnych" negocjacjach.

W niedzielę odbyły się w Szwajcarii pierwsze rozmowy w celu wypracowania trwałego pokoju między USA a Iranem (dotychczasowe kontakty doprowadziły do 60-dniowego rozejmu). Mediatorami są w nich Katar i Pakistan.

Maraton negocjacyjny rozpoczął się w niedzielę rano, a zakończył w nocy z niedzieli na poniedziałek. Oświadczenie podsumowujące mediatorzy opublikowali na platformach społecznościowych po 3 w nocy. Ocenia ono, że rozmowy były „pozytywne i konstruktywne".

kalendarium

Klub Gazety Wyborczej