W przeddzień negocjacji w Zurychu Iran znów zamknął cieśninę Ormuz.

W niedzielę 21 czerwca w szwajcarskim Zurychu mają spotkać się delegacje Iranu i Stanów Zjednoczonych, by rozpocząć rozmowy pokojowe. Ich celem ma być osiągnięcie porozumienia wynegocjowanego przez Pakistan, którego wstępna wersja została podpisana zdalnie w środę przez prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Iranu Masuda Pezeszkiana.

Porozumienie to ma przedłużyć o 60 dni trwający od 8 kwietnia rozejm i dać dwa miesiące na wypracowanie innych ważnych kwestii, jak ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i zniesienie zachodnich sankcji na Iran.

Klub Gazety Wyborczej

kalendarium