Soós Gabriella, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának oktatója és a Budapesti Gazdasági Egyetem kutatója az Indexnek beszélt arról az esetről, amikor egy hallgató rosszul lett vizsga közben. A diák szédülni kezdett, majd ki kellett mennie a teremből, hogy összeszedje magát. Később kiderült, hogy nem reggelizett, viszont energiaitalt fogyasztott a vizsga előtt.Az oktató szerint az éhgyomorra elfogyasztott energiaital különösen megterhelheti a szervezetet, így idézte fel az esetet: A hallgató azért lett rosszul, mert felment a pulzusa, vérnyomása, adrenalinszintje, de nem volt semmi a gyomrában, ami a lassabb felszívódást biztosította volna. Gyorsan adott egy löketet a szervezetnek, ami Parkinson-szerű kézremegéshez és szédüléshez vezetett.A szakember szerint az energiaitalok rövid távon ugyan fokozhatják az éberséget, hatásuk azonban gyorsan csökkenhet. Ez sokaknál oda vezet, hogy újabb és újabb adag koffeinnel próbálják fenntartani a teljesítményüket, miközben a kialvatlanság és a stressz tovább fokozza a szervezet terhelését.Elmondása szerint az üres gyomorra elfogyasztott energiaital fokozhatja a gyomorsavtermelést, miközben a vércukorszint is leeshet. Ennek következtében szédülés, ájulásközeli állapot vagy akár szorongásos tünetek is jelentkezhetnek.A szakember szerint sok diák azért nyúl energiaitalhoz a vizsgák előtt, hogy gyorsan éberebbnek érezze magát, a hatás azonban nem tart sokáig. „Felpörögnek ugyan rövid időre, de egyéntől függően körülbelül fél óra után csökken a hatása. Egy óra után pedig megérkezik az ólmos fáradtság” – mondta.Ilyenkor sokan újabb doboz energiaitalt bontanak fel, ami az oktató szerint könnyen egy ördögi kör kezdetét jelentheti. Úgy véli, a rendszeres fogyasztás során észrevétlenül is kialakulhat a függőség, miközben a délután elfogyasztott stimuláló italok az alvás minőségét is ronthatják.A reggeli nem maradhat kiA történet kapcsán Soós Gabriella arra is felhívta a figyelmet, hogy sok hallgató a vizsga napján sem fordít kellő figyelmet az étkezésre, pedig a megfelelő reggeli nemcsak az energiaszintet, hanem a koncentrációt is befolyásolhatja.A szakember szerint a nap első étkezése akkor ideális, ha fehérjét, szénhidrátot és rostot is tartalmaz. Ilyen lehet például a zabpehely, a teljes kiőrlésű kenyér, a humusz vagy a különböző hüvelyesek.Mint fogalmazott, „reggeli nélkül ne induljon útra senki, különösen, ha nagyobb stressz vár rá”. Hozzátette azt is, hogy a szénhidrátokat sem érdemes teljesen száműzni az étrendből, hiszen azok fontos szerepet játszanak az agy megfelelő működésében.A vizsgák előtti órákban egy banán, egy szendvics vagy egy tál zabkása sokkal többet segíthet a koncentráció fenntartásában, mint egy újabb doboz energiaital.Nemcsak az étkezés számítA vizsgaidőszak jellemzően hosszú tanulással és kevés mozgással telik, pedig a szakember szerint a fizikai aktivitás a szellemi teljesítményre is pozitív hatással lehet.Fontos a mozgás is, séta, bármilyen sport. Ha így teszünk, nem lesz szükség stimulálószerre. És persze kardinális kérdés az éjszakai alvás is– hangsúlyozta.A vizsgaidőszakban sokan különböző vitaminokkal és étrend-kiegészítőkkel próbálják fokozni a teljesítményüket, Soós Gabriella szerint azonban a legtöbb esetben erre nincs szükség.Úgy véli, a napi megfelelő mennyiségű zöldség- és gyümölcsfogyasztás, valamint a változatos étrend elegendő lehet ahhoz, hogy a szervezet megkapja a szükséges tápanyagokat. A hangsúly szerinte nem a teljesítményfokozó készítményeken, hanem a kiegyensúlyozott táplálkozáson, a megfelelő alváson és a rendszeres mozgáson van.A szakember szerint a vizsgaidőszakban sok hallgató azonnali megoldást keres a fáradtságra, miközben a jó teljesítmény alapjai valójában jóval egyszerűbbek: elegendő alvás, rendszeres étkezés és tudatos felkészülés. Egy kihagyott reggeli ugyanis nemcsak az energiaszintet, hanem akár a vizsgateljesítményt is befolyásolhatja."Ránéznek és azonnal döntenek" - ez a vizsga minden művészeti egyetemre készülőnek kötelező KínábanAmikor Kínában egy középiskolás művészeti egyetemre készül, már jóval a felvételi előtt tudja: nem elég jól rajzolni. Hónapokon, gyakran éveken át tartó felkészülés előzi meg azt a néhány napot, amikor több százezer fiatal egyszerre ül le rajzolni.