Banca Centrală a Coreei de Sud a avertizat că bonusurile record acordate angajaţilor din industria semiconductorilor ar putea contribui la accelerarea inflaţiei, într-un moment în care ţara se confruntă deja cu o rată a inflaţiei peste ţinta oficială, scrie presa internațională, preluată de News.ro.

Într-un raport publicat pe 17 iunie, banca centrală a spus că inflaţia din acest an a fost alimentată în principal de creşterea preţurilor la energie, pe fondul conflictului dintre Iran şi Israel.

Apoi instituţia a avertizat că presiunile inflaţioniste ar putea continua să crească pe măsură ce veniturile populaţiei se îmbunătăţesc şi majorările salariale se extind în economie.

Bonusuri de peste 400.000 de dolari

Autorităţile monetare şi-au exprimat în mod special îngrijorarea faţă de bonusurile excepţional de mari plătite angajaţilor unor companii tehnologice importante, precum SK Hynix şi Samsung Electronics.