Polt Péter, az Alkotmánybíróság (AB) elnöke személyes véleményt közölt a szervezet weboldalán a Sulyok Tamás által benyújtott indítvánnyal és az akörül kialakult üggyel kapcsolatban.

A köztársasági elnök június 11-én nyújtotta be az indítványát az AB-hoz, mivel szerinte azok a politikai nyilatkozatok – amelyek egyes közjogi méltóságok, köztük az ő elmozdítását célozzák – olyan alkotmánymódosítási lehetőségeket vetettek fel, amelyek nem általános szabályalkotásra, hanem konkrét, egyedi helyzetek kezelésére irányulhatnak. Sulyok a helyzet értelmezését kérte alkotmányossági szempontból a taláros testülettől.

Péntekre azonban a tizenöt alkotmánybíróból heten kizáratták magukat személyes érintettségre hivatkozva az ügy tárgyalásából, ezért azt levették annak a hétfői ülésnek a napirendjéről, ahol tárgyalták volna. Pedig Polt eredetileg rendkívül gyorsan az ülés napirendjére vette az elődje indítványát, ami után sajtóbeszámolók szerint feszült hangulat alakult ki a az Alkotmánybíróságon.

Magyar Péter a pénteken Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy az AB fellázadt Sulyok Tamás ellen, így „itt a történet vége”. A Fidesz szombaton erre azt reagálta, hogy Melléthei-Barna Márton – aki a Tisza Párt parlamenti képviselője és egyben a miniszterelnök sógora – lepaktált Szabó Marcel alkotmánybíróval. Szerintük ennek a megállapodásnak az értelmében maradhatnak a posztjukon azok az alkotmánybírák, akik nem engedik napirendre venni Sulyok indítványát.