Ministrul interimar al Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru, a confirmat sâmbătă că s-a înscris în PNL și că se alătură echipei conduse de Ilie Bolojan, la câteva ore după ce G4Media a relatat, pe surse, că atât el, cât și vicepremierul Oana Gheorghiu vor face parte din noua echipă de conducere a partidului.

„De aceea, am decis să mă alătur Partidului Național Liberal și echipei conduse de Ilie Bolojan”, a scris Pîslaru într-un mesaj publicat pe Facebook.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul prezintă la un an de la preluarea mandatului ceea ce consideră principalele realizări ale perioadei în care a coordonat atragerea fondurilor europene. Potrivit lui, România a atras în ultimele 12 luni un nivel record de finanțări europene. „Am atras un total de 10 miliarde de euro fonduri europene non-agricole, marcând un record absolut pentru o perioadă de 12 luni consecutive”, a susținut Pîslaru.

El a afirmat că România a depășit pragul de 60% absorbție în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a obținut aprobarea integrală a cererii de plată nr. 4 și a finalizat negocierile pentru forma finală a planului.