U NOĆI 23. lipnja 2016. nad Bruxellesom se nadvila oluja. Dok je kiša lijevala, a munje parale nebo nad sjedištem Europske unije, Britanija je glasala za izlazak. Idući dan osvanuo je siv i miran, no politička oluja tek je počela bjesnjeti. Deset godina kasnije, postavlja se pitanje je li Brexit više naštetio Ujedinjenom Kraljevstvu ili Europskoj uniji, piše The Guardian.
Nigel Farage, tadašnji čelnik britanske stranke Ukip, proglasio je EU "propalim projektom" i "mrtvacem". Čelnici krajnje desnice poput Marine Le Pen u Francuskoj, Geerta Wildersa u Nizozemskoj i Mattea Salvinija u Italiji pozivali su svoje zemlje da slijede britanski primjer. "Kad krene domino-efekt, ostat će samo Bugarska, Rumunjska i Grčka", izjavio je tadašnji bugarski premijer Bojko Borisov.
Domino-efekt koji se nije dogodio
Unatoč raspravama o Frexitu, Nexitu i Swexitu, nijedna država nije napustila Uniju. "Brexit je iz temelja promijenio EU", rekao je za Guardian Michael Roth, bivši njemački ministar za Europu. "Napuštanje kluba više se ne gleda kao rješenje, nego kao upozorenje."
"Iskustvo Brexita bilo je toliko štetno, skupo, komplicirano i složeno da je želja za nečim takvim diljem EU-a postala iznimno, iznimno mala", dodao je Roth.












