Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis marți delegarea în funcția de prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul București a lui Nicolae Andrei Solomon, actualul adjunct al procurorului general al României. Mandatul lui Solomon la Parchetul General va expira pe 28 iunie, în locul său venind Marius Voineag, fostul șef DNA.
Procuror în cadrul parchetelor din București din anul 2010, Nicolae Andrei Solomon a beneficiat de-a lungul anilor de diurnă și cazare decontată de stat pentru că nu deține o locuință proprie. În declarațiile de avere, publicate până în 2024, a scris că are domiciliu în Zăpodeni, județul Vaslui, satul părinților săi.
În prezent, Solomon deține o locuință de protocol în cartierul Kiseleff din nordul Bucureștiului, potrivit surselor din justiție.
Nicolae Andrei Solomon a fost delegat la conducerea Parchetului de pe lângă Tribunalul (PT) București pentru o perioadă de șase luni, potrivit ordinii de zi soluționate, publicate de Consiliul Superior al Magistraturii și a fost votată în unanimitate de procurorii din CSM.
În prezent, funcția de prim procuror al PT București este ocupată, prin delegație, de prim-procurorul adjunct Călin Dumbrăveanu.









