A korábbi kulturális államtitkár, L. Simon László volt Krug Emília vendége a Szinten túl című műsorban.L. Simon szerint a Fidesz szombati kongresszusa terv szerint zajlott le, csak azok csalódhattak, akik radikálisabb megújulást vártak. Az úgynevezett hívőket a rendezvény megerősítette. Arról is beszélt, hogy azok az egykori Fidesz-szavazók, akik a Tiszára szavaztak, akkor sem fognak majd visszatérni a Fideszhez, ha kiábrándulnak a jelenlegi kormánypártból. Véleménye szerint ehhez alkalmazkodóan kellene „politikát és vezetést váltani”.Szerinte a jelenlegi „hergelés” időszaka után el fog jönni egy pillanat, amikor a társadalom reálisan fogja majd értékelni az elmúlt 16 évet, és rájön: „az ország sokkal jobb állapotban került át a Tiszához, mint amilyenben a Fidesz annak idején átvette”. A Várkert Bazár felújításáért felelős kormánybiztosként elmondta, hogy nemcsak stadionok épültek ebben az országban az elmúlt időszakban.„Orbán Viktor mindig olyan vezető volt, aki úgy gondolta, hogy a nyilvános önmarcangolás, a hibáknak a beismerése az tulajdonképpen a gyengeségnek a jele” – mondta L. Simon, amikor a Fidesz-elnök a kongresszus előtti röpiratára terelődött a téma. Szerinte a Fidesz nem fog marginalizálódni, még mindig van támogatottsága, és egy erős önkormányzati bázisa. Orbánt taktikusnak tartja, aki tisztában van azzal, hogy még egyszer nem lehet miniszterelnök.L. Simon nem tudja, hogy a Fidesz miért indult el „szélre”, azaz miért kezdett el radikalizálódni. Ő a kulturális közeghez szokott, ahol középen kell lenni. Szerinte nem létezik az a fogalom, hogy Fidesz-akarat, „olyan van, hogy Orbán Viktor-i koncepció”. A volt államtitkár szerint Orbán ismét csalódhatott az ellenzékben úgy, ahogy 2002-ben csalódott, ráadásul most kifejezetten a keresztény értelmiségben, de ő személy szerint úgy látja, hogy a párt maga fordult el ettől az értelmiségtől.De L. Simon szerint – aki öt éve már nem képviselő – nem a Fideszen belüli szembenézésről kellene beszélni, hanem arról, hogy „mi van az országban”, mi lesz a kulturális életben, az ukrán csatlakozással, az EU-s pénzekkel, és így tovább. L. Simon reméli, hogy megmarad a Magyar Művészeti Akadémia.Azt mondta, úgy látja, hogy mostanában mindenki Orbán Viktort okolja a közbeszéd stílusáért, de hozzátette, hogy ebben az országban nemcsak ő kommunikál. „Harminchat év alatt egyetlen egyszer nem mondott olyat a parlamentben, amivel a másik méltóságát sértette volna” – mondta. Orbán poloskázásával és Kövér László kongresszusi „Ungarische Péter”-ezésével nem értett egyet.L. Simon nem tudta, hogy volt-e a közmédiában tiltólista, de ha létezett, akkor az szerinte „nem helyes”. Nagyon szeretne olyan országban élni, ahol „nem lendül át az inga”. „Ne haragudjon, de ki az a Cooky?” – tette fel a kérdést a volt kulturális államtitkár, amikor a műsorvezető felsorolta, hogy kiket támogatott az állam közpénzzel, miközben több kulturális szervezetet politikai okokból nem.Zavarta, hogy átalakult a kötcsei értelmiségi találkozók összetétele, hogy a Fidesz-eredményvárókon is másfajta közeg volt még 2010-ben. Szerinte a 2026-os eredményvárón egy kézzel meg lehetett azokat számolni, „akik a szellemi életben komoly szerepet töltöttek be”. Kint volt az Ünnepi Könyvhéten, ahol több polgári értékrenddel rendelkező művésszel és íróval beszélt, akik „mérhetetlenül csalódottak”, őket a Fidesz jelenlegi felállásával nem lehet megszólítani. Őket fogja szerinte majd megszólítani a kialakult politikai vákuum, és szerinte előbb-utóbb lesz majd egy ilyen erő vagy párt Magyarországon.„Én jelenleg olyanokkal foglalkozok, hogy szervezem a Tokaji Írótábort, tessék eljönni”– mondta, amikor felmerült Németh Balázs parlamenti csacsizása.L. Simon szerint a Fidesz veresége nemcsak a kommunikációnak volt köszönhető. Ő a miniszterelnök helyében sokkal komolyabban fellépett volna a Magyar Nemzeti Bank körüli botrány ügyében, „az politikailag és százalékokban is mérhető eredményeket hozott volna”. Szerinte ez probléma, hogy a korrupciós ügyek mindig újra és újra felmerülnek. Teljesen mindegy, hogy milyen kormányzat van, ha valakivel szemben felmerül a korrupció vádja, akkor fel kell lépni.Grecsó Krisztián a Szinten túl előző adásában úgy hivatkozott egy íróra, mint akivel ugyanonnan indult, „egy albérleti lyukból, és most övé fél Fejér megye meg egy borászat”. Ezután L. Simon kikérdezte a műsorvezetőt, hogy tudja-e mekkora Fejér megye, mekkora egy hektár, majd elmondta, hogy a feleségével közös, hitelre vásárolt, részben örökölt birtokának mérete nem éri el a négyszáz hektárt, egy átlagos gazdaság méretének nagyjából egyharmada. „Irigység, ezt úgy hívják” – tette hozzá.„Mondhatni, hogy a Max Weber-i protestáns etika jegyében töltöm az életemet”, mondta, hozzátéve, hogy nincsen káros szenvedélye a finom ételeken és a munkamánián kívül. A lelkiismerete tiszta, ő senkit nem juttatott törvénytelenül pályázati forráshoz. „Ha a likviditást is nézzük, akkor azt kell, hogy mondjam, hogy kifejezetten a középpolgári életforma az, ami a mi életünkre jellemző” – mondta.L. Simon még annyit hozzátett Grecsóhoz, hogy „nagyon szégyellheti magát”, mert szerinte nem árultak sose egy gyékényen, sosem mondott róla sehol rosszat, nem bántotta soha, nem írt róla negatív mondatot, miközben ő „hosszú évek óta rugdos engem”. L. Simon szerint ő sosem ártott Grecsó karrierjének, nem akadályozta a pályafutását, elismerte őt íróként.„Alaptalanul vádaskodni [...] nem méltó egy magára valamit adó íróhoz”– mondta.Abban teljesen igazat ad Grecsónak, hogy vannak olyan odaítélt és nem odaítélt díjak, amik már utólag nem reparálhatóak. Szerinte Nádasdy megérdemelte volna a Kossuth-díjat, és sajnálja, hogy a díj nélkül halt meg, de vannak még olyanok, akik hasonló helyzetben voltak.A teljes beszélgetést itt lehet megnézni:
L. Simon László: Nem létezik Fidesz-akarat, olyan van, hogy Orbán Viktor-i koncepció
Reméli, megmarad a Magyar Művészeti Akadémia, nem tudja, ki az a Cooky, Grecsó Krisztiánnak pedig azt üzeni, hogy nagyon szégyellje magát.













