U PRVIM minutama 8. lipnja 1942. stanovnici Sydneya probudili su se uz zvuk eksplozija. Samo tjedan dana nakon spektakularnog napada japanskih džepnih podmornica na gradsku luku, rat je ponovno stigao do najvećeg australskog grada. Ovoga puta neprijatelj nije pokušavao potajno uploviti u luku, nego je s površine mora otvorio topničku paljbu na grad.
Napad nije izazvao velike materijalne štete ni ljudske žrtve, ali je imao snažan psihološki učinak. Australci su shvatili da ni njihov kontinent nije izvan dosega japanske ratne mašinerije.
Nastavak napada na Sydney
Krajem svibnja 1942. japanska mornarica izvela je odvažan napad na Sydney Harbour. Tri džepne podmornice pokušale su potopiti savezničke ratne brodove usidrene u luci. Iako glavni cilj nije ostvaren, torpedo je pogodio brod HMAS Kuttabul, pri čemu je poginuo 21 mornar.
Nakon tog napada nekoliko velikih japanskih podmornica ostalo je uz australsku obalu. Njihova je zadaća bila presretati trgovačke brodove i održavati pritisak na australsko stanovništvo. Jedna od njih bila je podmornica I-24, koja će nekoliko dana kasnije izvesti neobičan topnički napad na Sydney.









