Już we wrześniu 2026 r. na francuskich torach pojawi się nowy superszybki pociąg TGV-M. Konstrukcja uzyskała właśnie autoryzację Europejskiej Agencji Kolejowej. To oznacza mniej więcej tyle, że pojazd szynowy został oficjalnie dopuszczony do eksploatacji w UE. Informacje w ten sprawie przekazuje Interia.

Zobacz wideo Ku przestrodze. Kierowca nie zastosował się do sygnalizacji i wjechał na tory

Nowy superszybki pociąg w 97 proc. z materiałów z recyklingu

Prace nad TGV-M rozpoczęły się jeszcze w 2023 r. W projekcie zaangażowanych było ponad 4 tys. specjalistów. Pociąg został zaprojektowany w całości we Francji. Konstrukcja jest stworzona w taki sposób, że aż 97 proc. materiałów użytych do jej budowy pochodzi z recyklingu. Prace nad składem sprawiły, że producent, a więc Alstom, złożył w sumie 400 wniosków patentowych.

TGV-M będzie przewozić podróżnych po francuskich torach z prędkością dochodzącą do 320 km/h. Maksymalna prędkość składów została jednak określona na 350 km/h. Każdy z pociągów o długości 202 metrów oferuje 740 miejsc siedzących dla pasażerów.