Po południu IMGW odnotował najpierw 40,3 st. C w Toruniu, a potem 40,5 st. w Słubicach. W południowo-wschodniej części Polski upał potrzyma do środy.

Na razie nowy rekord temperatury maksymalnej w Polsce – 40,5 st. w Słubicach – jest nieoficjalny. Podobnie jak ten z Torunia został bowiem zmierzony przez stację automatyczną. Stacje meteorologiczne obsługiwane ręcznie przez meteorologów IMGW pokazywały dziś nieco niższe temperatury.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, „jeśli wartość ta [40,5 st. C w Słubicach] zostanie potwierdzona w procesie standardowej weryfikacji i kontroli jakości, będzie to najwyższa temperatura odnotowana w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce. Oznaczałoby to pobicie dotychczasowego oficjalnego rekordu 39,5 st. C, również ze Słubic (30 lipca 1994 r.) oraz przekroczenie historycznego wyniku 40,2 st. C z Prószkowa z 29 lipca 1921 r.".

klub "gazety wyborczej"

walka z upałem