Australia a anunțat sâmbătă că va dubla amenda maximă pe care o poate aplica companiilor din domeniul tehnologiei care nu respectă interdicția, considerată una dintre cele mai stricte din lume, privind accesul copiilor la rețelele sociale. Decizia vine în contextul în care tot mai multe dovezi arată că măsura a avut un impact redus asupra utilizării acestor platforme de către adolescenți, potrivit Reuters.

Guvernul australian va extinde, de asemenea, atribuțiile autorității de reglementare în domeniul siguranței online, eSafety Commissioner, care va putea obliga companiile de social media să prezinte dovezi privind măsurile luate pentru a împiedica persoanele sub 16 ani să își creeze conturi.

Potrivit modificărilor, amenda maximă pentru încălcări sistematice ale obligației de a aplica interdicția va crește de la 49,5 milioane de dolari australieni la 99 de milioane de dolari australieni (aproximativ 68 de milioane de dolari americani).

Guvernul australian a reiterat că autoritatea pentru siguranță online, eSafety Commissioner, investighează în prezent posibila nerespectare a legii de către cinci platforme: Instagram și Facebook, deținute de Meta, YouTube, deținut de Google, precum și Snapchat și TikTok.