Közleményt adott ki a MÁV, hogy milyen hatással jár az extrém hőség a vasúti közlekedésre. Eszerint az elmúlt 5 nap átlagos sínhőmérséklete már megközelítette az 54 Celsius-fokot, a legmagasabb sínhőmérséklet pedig az 56 fokot is elérte.
„Ezzel már csütörtök óta több mérési helyen meghaladtuk azt a határértéket, amikor sebességkorlátozások bevezetése vált szükségessé a legmelegebb, délelőttől az esti órákig tartó időszakra. Elsődleges az utasaink biztonsága, ezért több vasútvonal számos szakaszán az előírásoknak megfelelően – jellemzően 20 km/órával – korlátoztuk a megengedett maximális sebességet, a vonatforgalom így fenntartható, de 5-15 perces alapkésések alakulhatnak ki az érintett vonalakon” – írta a MÁV.
A vasúttársaság a nyári időszakban fokozott pályafelügyeletet vezet be már akkor is, ha 45 Celsius-fokot elérő vagy meghaladó sínhőmérsékletet mérünk. A tartós rendkívüli hőség következtében a magas sínhőmérséklet – 50-60 Celsius-fok között – a pálya egyes szerkezeti elemeiben a forgalombiztonságot veszélyeztető, maradandó alakváltozásokat okozhat, ugyanis a hőtágulás hatására a vágányokban káros anyagfeszültség keletkezik az időszakos karbantartások mellett is. Amennyiben ennek előjelei mutatkoznak, a vasúttársaság a biztonságos vonatközlekedtetés érdekében sebességkorlátozást vezethet be. A síneken mért átlaghőmérséklet már elérte az 54 fokot, ez jó pár vonalat érint, ezért az alábbi szakaszokon csökkentették a megengedett sebességet:












