Temperaturile au depășit recordurile pentru luna iunie în Germania, Belgia și Țările de Jos vineri, în timp ce bilanțul victimelor valului de căldură din Europa a continuat să crească în Spania și Franța. Totodată, autoritățile au anulat concerte și alte evenimente publice din cauza riscurilor pentru sănătate, transmite BBC.

În Germania, o temperatură record de 41,3°C a fost înregistrată provizoriu în orașul Saarbrücken, din sud-vestul țării, situat în apropierea graniței cu Franța, care a traversat în această săptămână trei zile consecutive cu cele mai ridicate temperaturi din istoria măsurătorilor.

- articolul continuă mai jos -

Deși valul de căldură din Franța a atins deja punctul maxim, ministrul francez al Sănătății a declarat că „apariția deceselor la domiciliu” reprezintă un motiv de îngrijorare deosebită.

Organizația Meteorologică Mondială (OMM) a avertizat că temperaturile extreme vor avea „efecte majore” asupra sănătății populației, ecosistemelor, agriculturii și activității economice.