Egyedül a nagy, lombos fák képesek lehűteni a településeket a mostanihoz hasonló, szélsőséges hőhullámok idején – mondja Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) alelnöke. Ennek oka, hogy a fák a talaj mélyéről felhozott víz párologtatásával hűtik környezetüket, ráadásul árnyékolnak is, ami ilyenkor kulcsfontosságú védekezés a hőség ellen.
Ők ugyanúgy hűtenek, mint mikor a strandon kijövünk a vízből – akármilyen meleg van, amíg vizesek vagyunk és száradunk, addig fázunk
– fogalmazott a szakértő Facebookon közzétett bejegyzésében.
Hozzátette, minél öregebb és lombosabb a fa, annál jobban hűt, hiszen a levelek összfelszínével egyenesen arányos a hűtő hatás. Ez a hatás ráadásul nem csekély, amit a Copernicus földmegfigyelő program Sentinel–3 műholdjainak felvételei jól be is mutatnak. Az eszközök mérései szerint 2026. június 24-én Brüsszelben a talajfelszín hőmérséklete meghaladta a 47 Celsius-fokot, miközben a város szélén fekvő soignes-i erdőben nem érte el a 25 Celsius-fokot sem.
Ürge-Vorsatz Dianá szerint ezért szó szerint életmentő lehet településeink fásítása, illetve a meglévő fáink megóvása.












