Deputatul Alexandru Muraru, liderul PNL Iași, a adresat, vineri seara, un mesaj către Nicușor Dan, după ce președintele s-a întâlnit din nou cu liderii politici fără niciun rezultat în desemnarea unui premier: ”Normal ar fi fost să vă cereți scuze publice față de PNL”, a spus acesta.

”Oferta onestă făcută de Partidul Naţional Liberal -USR-UDMR v-a dat șansa să vă reabilitați politic și să dovediți ca sprijiniți o soluție de deblocare a crizei, profund proeuropeana, o garanție de păstrare a echilibrelor financiare și a reformelor”, a mai spus acesta.

- articolul continuă mai jos -

Muraru a mai spus că prin desemnarea lui Adrian Veștea ca premier de către Nicușor Dan președintele s-a ”implicat brutal în deciziile și viața unui partid parlamentar”:

”Domnule Președinte, Oferta onestă făcută de Partidul Naţional Liberal -USR-UDMR v-a dat șansa să vă reabilitați politic și să dovediți ca sprijiniți o soluție de deblocare a crizei, profund proeuropeana, o garanție de păstrare a echilibrelor financiare și a reformelor. Dacă dvs preferați să protejați PSD, nu faceți decât să vă prăbușiți și mai tare în încrederea publică. Ca președinte, trebuie să spuneți ca PSD a demolat guvernul pro-european, a nesocotit protocolul de guvernare, angajamentele externe, programul de reforme și mai ales respectul față de români. Iar dvs nu ați făcut decât să cauționați aceste fapte. Normal ar fi fost să vă cereți scuze publice față de PNL pentru desemnarea lui Adrian Veștea, pentru ca v-ați implicat brutal în deciziile și viața unui partid parlamentar. Mai aveți timp să faceți toate aceste lucruri. Succes!”